Českou realitu žijeme a vytváříme společně

Proč podporovat integraci cizinců v ČR

Migrace po česku

Česká migrační realita byla dlouho velmi klidná, a tak se o ní málo mluvilo a málo vědělo. Teprve za covidu, když ČR uzavřela hranice a hrozilo, že mnoho cizinců bude muset ze země odejít, proniklo do obecného povědomí, jak moc je potřebujeme. Migranti již v roce 2020 zastávali okolo 12 % všech pracovních pozic v ČR. Někdy šlo o špičkové pozice v managementu a výzkumu, ale častěji to byly těžké a špatně placené práce s dlouhou pracovní dobou a v náročných podmínkách, které Češi dělat nechtějí. Bez migrantů se dnes už neobejde stavebnictví, ale také zemědělství nebo péče o seniory a řada dalších oborů.

  • Vývoj počtu migrantů podle občanství 2010 - 2022

  • Vývoj počtu migrantů podle typu pobytu 2010 - 2021

  • Podíl azylantů na počtu migrantů v ČR v roce 2021

Na konci roku 2021 se počet cizinců dlouhodobě pobývajících v ČR odhadoval na 700-800 tisíc osob (číslo nelze přesněji určit vzhledem k volnému pohybu osob v rámci EU). Většina z nich přijela do ČR pracovat nebo podnikat, ale přibývalo i zahraničních studentů nebo smíšených rodin. Uprchlíci tvořili až do února 2022 pouhých 0,5 % všech cizinců. V létě 2022, v důsledku ukrajinského exodu, stoupl jejich podíl přibližně na třetinu.

Co je v migraci problém?

Výzkumy ukazují, že problémy s migrací nastávají hlavně tehdy, když se s migranty zachází nefér, když žijí v nejistotě, nemohou vést důstojný život, nemohou žít v rodině nebo jsou vytlačovaní do šedé ekonomické zóny. Česku se integrace cizinců dařila zatím tak napůl. Zpráva MIPEX 2020 (Migrant Integration Policy Index), která hodnotí podobu a účinnost integračních politik v jednotlivých zemích světa, označila Českou republiku v roce 2021 za lokálního leadera, ale v celkovém hodnocení splňujeme kritéria ideálního stavu přibližně z poloviny. 

Podle hodnotitelů MIPEXu by měla ČR více podporovat rovné příležitosti, větší práva a dlouhodobé usazování imigrantů. Jinak zůstanou migranti ve veřejném životě neviditelní a česká veřejnost je bude nadále vnímat víc jako hrozbu než jako příležitost. Nedostatky v integrační politice vedou podle MIPEXu také k tomu, že imigranti a místní obyvatelstvo si k sobě obtížněji hledají cestu, cítí menší sounáležitost, méně si navzájem důvěřují a méně se začleňují do občanských aktivit. 

Jak dál?

V tuto chvíli žije v ČR asi 10 % cizinců - každý desátý člověk, kterého potkáme na ulici, se narodil někde jinde a v Česku hledá nový domov, bezpečí, pracovní uplatnění nebo tu má rodinu. A my máme dvě možnosti: utvrzovat se v tom, že migranti jsou pro nás zátěž, vytlačit je na okraj společnosti a svést na ně všechno, co se nepovede. Anebo jim pomoci, aby si co nejrychleji vytvořili stabilní zázemí, naučili se česky, uplatnili nebo doplnili své vzdělání a našli si práci. Pomůžeme tak nejen jim, ale získáme i velmi silné partnery pro těžkou dobu, která nás nejspíš všechny čeká. Českou realitu žijeme a vytváříme společně!

Další zdroje: