Pomoc uprchlíkům znamená pomoc pro všechny

Proč podporovat integraci cizinců v ČR

Silné a slabé stránky Česka

Česká společnost se řadí podle indexu kvality života na 21. místo na světě. Životní spokojenost je u nás vyšší než průměr OECD. I proto jsme cílovou zemí migrace. Nicméně sociologické průzkumy poukazují na řadu neřešených problémů a kostlivců, které se dlouhodobě dařilo zametat pod koberec. Nyní, s příchodem desítek tisíc lidí v nouzi a se speciálními potřebami, zkrátka nezbyde než tyto nedostatky řešit. A z tohoto řešení budou mít prospěch všichni. 

Přehled o tom, co pálí Česko, nabízí například průzkum Českého rozhlasu Rozděleni svobodou: podle něj je v ČR plných 40 % obyvatel bezprostředně ohroženo chudobou nebo již strádá. Tito lidé jsou odkázaní na nízkopříjmová zaměstnání nebo si nedokáží najít práci, žijí v drahých podnájmech, mají slabou znalost cizích jazyků a práce s počítačem a také minimální šance, kam se obrátit o pomoc v případě nouze. Mnozí z nich žijí v oblastech s propadající se životní úrovní, zhoršující se dostupností služeb, včetně lékařské péče, a s podprůměrnou kvalitou školství. Hrozí jim exekuce a rozvody. A podle statistik mají velkou pravděpodobnost, že jejich děti skončí podobně. Ale i movitější skupiny obyvatel ČR se potýkají s mnoha problémy, jako je vysoká cena bydlení, nedostatečná kapacita školek a škol nebo omezené možnosti pro slaďování pracovního, rodinného a osobního života. 

Současná migrační vlna z Ukrajiny je bezpochyby zatěžkávací zkouškou pro český stát i společnost, ale okno příležitosti je zřejmé: uprchlíci nám pomáhají zvýšit tlak na změnu k lepšímu a zároveň představují velkou lidskou posilu pro nová řešení. Demonstrovat to lze například v oblasti flexibility trhu práce, na kapacitách a inkluzivnosti vzdělávacího systému a na rozvoji regionů. A změna k lepšímu je o to víc žádoucí, že tyto tři oblasti do sebe zapadají: flexibilnější trh práce, kvalitní školství a rozvoj regionů se navzájem podporují a násobí příležitosti k rozvoji, zatímco rigidní pracovní doba, bazírování na diplomech tam, kde to není nutné, nedostatek míst ve školkách a školy, kam se dětem nechce chodit, protože z jakéhokoli důvodu nezapadají do běžných norem, produkují jen víc nespokojených a neúspěšných jednotlivců a chudších lokalit, odkud se vytrácejí příležitosti i život.

Zdroje

Jak nám migranti mohou pomoci?

V současné době z Ukrajiny přicházejí hlavně ženy s dětmi bez mužů (viz statistiky výše). Maminky se starají o děti, musí jim pomoct pochopit, proč musely odejít z domova, zmírňovat obavy z budoucnosti, vytvářet stabilní a bezpečné prostředí v improvizovaných podmínkách, pomáhat s učením v nové škole a v cizí řeči a k tomu ještě pracovat, protože se na ně nevztahuje většina výdobytků našeho sociálního systému. Jejich situace je mimořádně náročná a obtížně řešitelná. Ale Česká republika nutně potřebuje, aby uprchlíci mohli pracovat - potřebujeme společně posílit sociální systém, aby se dokázal postarat o všechny, kdo to potřebují - a takových lidí nebude málo.Vzniká tak ojedinělá příležitost pro systémové změny: flexibilní a sdílené úvazky, zvýšení kapacit školek a škol, vytvoření nových příležitostí pro celoživotní vzdělávání, posílení flexibility na pracovním trhu a rozvoj regionů.

  • Flexibilní trh práce: pracovní úvazky a systém kvalifikací

  • Kapacita škol a inkluzivní vzdělávání - pro všechny

  • Oživení regionů a podpora pracovních příležitostí mimo velká města