Kolik přišlo, kolik se jich vrátilo, kolik jich je žen a dětí

Fakta

Vlivem ruské agrese na Ukrajině se daly do pohybu největší počty uprchlíků od 2. světové války. Česká republika přijala v krátkém čase enormní množství uprchlíků: zatím 400 tisíc.

  • Česko je ze států EU 3. nejčastějším cílem Ukrajinců prchajících ze země. 

  • Česko je zemí s největším počtem ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel. 

  • O koho se jedná? Jak zde žijí, pracují, co potřebují? 

  • Mezi příchozími je 44 % žen a 36 % dětí s tím, že poměry jsou dlouhodobě stabilní. Věkově jsou ¾ dospělých uprchlíků do 45 let s tím, že 28 % z celkového počtu dospělých je dokonce pod 30 let. 

  • Na ubytovnách žije pouze 15 % uprchlíků, i díky okamžité pomoci solidárních domácností. 70 % z domácností, které hostí ukrajinské uprchlíky, jsou přitom české domácnosti. Téměř polovina uprchlíků už žije ve vlastní domácnosti, 70 % má zajištěné ubytování dopředu na více než půl roku. Nehrozí tedy zásadní stěhování napříč ČR. 

  • Nejčastějším typem domácnosti je matka s jedním dítětem. Druhá nejobvyklejší je domácnost samostatně žijícího dospělého a třetí potom ženy se dvěma dětmi. Výrazný podíl domácností má velmi malé děti: 43 % domácností je s dětmi do 5 let věku. Mnoho z nich potřebuje pomoci sehnat školku. Nejčastěji respondenti bydlí v solidárních domácnostech (44 %). Dalších 24 % bydlí v nájmu či podnájmu. 15 % uprchlíků však žije na ubytovně, což odpovídá zhruba 58 tisícům osob. Přes 70 % solidárních domácností je česká a 28 % ukrajinská. Polovina uprchlických domácností má ubytování poskytované zcela zdarma.

Převážná většina uprchlíků ubytovaná Čechy žije v bytě či části domu, kterou mají vyhrazenou sami pro sebe. Přes ¾ uprchlíků je se svým ubytováním spokojeno. Ubytování je tedy relativně stabilní a momentálně nehrozí masivnější stěhování uprchlíků v rámci ČR, přestože ke stěhování za prací jsou relativně ochotní. Otázku bydlení můžeme celkově hodnotit jako úspěšně zvládnutou. Velkou zásluhu na tom mají právě solidární domácnosti. (Zdroj: Analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ČR)